Kontakt


Kansli och kassa



Östra Larmgatan 12
411 07 Göteborg
Sweden


09:00 - 15:00 alla helgfria dagar
(ej lördagar, söndagar och judiska helger)

Telefontid:
10:00 - 15:00
Tel: 031-10 94 00

E-mail: info@jfgbg.se

Kontaktlista


Anmälan om dödsfall
görs till expeditionen 031-10 94 00.
Då denna är stängd, var god kontakta någon av följande personer:
Daniel Jonas tel 0707-94 20 34, Peter Gronowitz tel 0302-42517, Dan Fibert tel 0701-842402.

Verksamhetschef
Niclas Davin
031-10 94 04
niclas.davin@jfgbg.se.se

Biträdande verksamhetschef & Ekonomi
Micaela Zyskind
031-10 94 01
micaela.zyskind@jfgbg.se

Program & Event planner
Shahar Itzhak
031-10 94 05
shahar.itzhak@jfgbg.se

Rabbin
Uzi Levian
031-10 94 08
rabbin.levian@judiskaforsamlingen.se

Religiös tjänsteman
Benjamin Gerber
031-10 94 03
benjamin@judiskaforsamlingen.se

Kantor emeritus
Leon Perlman
031-10 94 14
cantorleon@yahoo.com

Kurator
Telefontid:
tisd 10.00-11.00
Arbetstid:
jämna veckor tis, tors, fre
ojämna veckor tis, tors

Kristina Kockum
031-10 94 07
kristina.kockum@judiskaforsamlingen.se

Kosher Livs & Begravningsplatser
Marcus Henriksson
031-10 94 32
marcus.henriksson@jfgbg.se

Fastighetsskötsel
Vitali Kutsikau
031-10 94 09

Vaktmästare
Patrik Wendt
031-10 94 15

Biblioteket
Öppet: tisdagar: 16.00-19:00

 

NYHETER

Välkommen till vår nyhetssida. Här hittar du lite av varje av vad som är på gång i Judiska Församlingen i Göteborg.

SNABBNAVIGERING

FAMILJ

Alla de olika religiösa ritualerna i vardagslivet har sin grund i Tora och skall vara påminnelser för juden att leva ett moraliskt högtstående liv.

UNGDOM

Ungdomsverksamheten i församlingen utgår till stor del från föreningar. Träffa nya och gamla judiska kamrater!

SYNAGOGAN

Synagogan är i bruk på shabbat med gudstjänst fredag kväll och lördag morgon samt på helgdagarna.





KONTAKT

Kansli

Östra Larmgatan 12
S-411 07 Göteborg
Sweden


Tel: 031-109400
Skicka E-mail

Till Kontaktlistan >